Čo je Kabala? | KABBALAH CENTRE EUROPE AND AFRICA

Čo je Kabala?

Čo je Kabala?

Pod výrazom Kabala si každý predstaví niečo iné. V skratke by sme mohli Kabalu opísať ako starovekú múdrosť, ktorá odhaľuje, ako funguje vesmír a život sám. Kabala v doslovnom preklade znamená „prijímanie“. Učí nás, ako dosiahnuť a „prijať“ naplnenie v našich životoch.

Niekedy sa nepozastavujeme nad tým, že necítime naplnenie a spokojnosť vo svojich životoch tak, ako by sme mohli. Tieto pocity sa v istých obdobiach zmocnia väčšiny z nás. Bohužiaľ, čím viac sa o takéto naplnenie snažíme, tým viac nám uniká.

Keď však hovoríme o naplnení, nemáme na mysli prchavý pocit šťastia či dočasného blahobytu - každý z nás tieto krátkodobé stavy zažil. Keď hovoríme o napojení sa na energiu sprostredkujúcu naplnenie, ide nám o spojenie dlhodobé, až trvalé.

Kabala je starovekým, a predsa úplne novým návodom na naplnený život. Učí nás, že všetky oblasti nášho života - zdravie, vzťahy, i podnikanie - vyrastajú z rovnakého kmeňa a majú spoločné korene. Kabala nás oboznamuje s tým, ako funguje vesmír na tej najzákladnejšej, prapôvodnej rovine. Predstavuje preto nový spôsob nazerania na svet, spôsob, akým je možné spojiť sa so zdrojom trvalého naplnenia, po akom túžite.

Tajomstvo Kabaly je prosté - treba ju zažiť a precítiť „na vlastnej koži“: Poznanie, ktoré Vám kabbalah.com prináša spolu s informáciami, ktoré poskytuje naša stránka a prostriedkami, ktoré týmto spôsobom zdieľame, musia mať praktické využitie vo Vašich životoch a priniesť výsledky, ktoré ucítite.

Ak sa rozhodnete pre štúdium Kabaly, nie je nevyhnutné opustiť svoju doterajšiu duchovnú cestu, či nebodaj vzdať sa svojho vierovyznania. Pomocou Kabaly však môžete hlbšie porozumieť vesmíru a získať informácie a prostriedky potrebné na to, aby ste pochopili, čo Vás v živote postretlo a ako sa môžete zmysluplnejšie spojiť so Svetlom Stvoriteľa a dosiahnuť naplnenie, po akom túžite.

Kabala učí univerzálnym zákonitostiam vesmíru, ktoré sú rovnaké pre ľudí každej viery, bez ohľadu na Váš etnický či iný pôvod. Krása Kabaly spočíva v tom, že nikto z nás nemôže byť prinútený myslieť určitým spôsobom. Jediné, o čo sa môžeme pokúsiť, je podeliť sa s Vami o naše poznanie a o informácie, a dúfať, že Vám touto cestou pomôžeme skvalitniť Váš život. Všetko, s čim sa stretnete na stránkach kabbalah.com, slúži tomuto cieľu.

 

Aký to má zmysel?


Všetci v sebe nosíme skrytú túžbu porozumieť lepšie samým sebe, žiť naplneným životom a plnohodnotnejšie prežiť to, kým sme a čo je naším poslaním. Všetci chceme byť šťastní, a v skutočnosti každý z nás v hĺbke srdca túži po tom istom:

  • milovať a byť milovaný
  • tešiť sa z plnohodnotných vzťahov
  • mať finančnú istotu a zdravé zázemie
  • tešiť sa z pevného zdravia
  • dopriať našim deťom pocit bezpečia a šťastia

...a máme otázky... toľko otázok! V hĺbke duše chceme všetci porozumieť tomu, čo je naším poslaním.

Už ako deti ste sa možno častokrát pýtali samých seba: „Prečo som prišiel na tento svet? Čo je mojím poslaním? Aký je zmysel môjho života?" No potom sme vyrástli a s tým prišla aj zaneprázdnenosť. Treba platiť účty, splodiť nový život, urobiť kariéru, či nakúpiť v potravinách. Niekedy od samého vyčerpania prepadneme stereotypu a pod vplyvom mechanického spôsobu existencie sa prestávame sa zamýšľať nad otázkami, ktoré nás ako deti tak fascinovali.

Je to však nevyhnutné? Nebolo by azda lepšie, keby sme nikdy neprestali rásť a vyvíjať sa, naďalej sa úprimne čudovať a spytovať, čo je naším poslaním na tomto svete a snažiť sa ho odhaliť? Spojiť sa s naším najvnútornejším potenciálom?

Každý sme v istom období svojho života rezignovali na jeho vzostupy a pády. A tak stáva, že jeden deň sme so sebou spokojní, no hneď ďalší podľahneme miernej depresii. Jeden deň sme so svojím životným partnerom šťastní, no na druhý sa rozchádzame. Jedného dňa máme na účte nemálo peňazí, na ďalší tam už nie sú.

Naozaj musí byť život taký rozkolísaný? Musí byť sériou vzostupov a následných pádov? Dá sa dosiahnuť, aby situácia v istom bode začala, a potom sa už len neprestajne zlepšovala? Je to azda možné? Existuje spôsob, ako dosiahnuť to, po čom v živote túžime?

Odpoveďou na túto otázku je: áno. Nielenže môžeme dosiahnuť, po čom v živote túžime, ale taktiež máme možnosť zvrátiť svoj osud, aby sme dosiahli náš skutočný potenciál. Nikto nie je príliš starý, či naopak - príliš mladý, aby ostal v zajatí vychodených chodníčkov, ciest, ktoré nikam nevedú! Všetci máme schopnosť nájsť v živote zmysel a dosiahnuť naplnenie, ktoré predčí aj naše najodvážnejšie očakávania a sny. Nemusíme žiť mechanicky ako keby sme boli robotmi, či stavať sa do pozície obete, alebo sa cítiť zmätený životom, ktorý nám pripadá nezmyselný a naše skúsenosti v ňom celkom náhodné - podľa príslovia „raz si hore, raz si dole“. Neexistujú žiadne obmedzenia, ktoré by nám zabránili vzlietnuť.

Ako? Podľa nášho skromného názoru je jednou z takýchto ciest múdrosť, akej nás učí Kabala.